Cool&Fast UML diagram

Napsal dne 26.7.2013 v Bleskovky, UML

Když jsem dělal bakalářku, tak jsem potřeboval zobrazit hierarchickou strukturu kategorií v databázi, kde využívám closure table od Billa Karwina. Nejtěžší na této metodě je asi ji jednoduše popsat a právě proto jsem se rozhodl použít obrázek aneb „obrázek vydá za tisíc slov, pitomý obrázek vydá za tisíc pitomých slov“.[1]

UML diagram
Původně jsem hledal zobrazení něco ve stylu jako má Jan Voráček na svém blogu o closure table. Naneštěstí jsem nic nenašel a tak jsem zkoušel najít nějaké alternativy – MS office, photoshop, online diagram generátory či dokonce malování. Stále nic, co by šlo jednoduše a rychle udělat a zároveň to nevypadalo, že to dělalo pětileté dítě. Nakonec jsem našel jeden online program, který mi to umožnil. Jaký to ale byl už nevím a upřímně, teď už mi to je jedno. Po dvou měsících, co jsem odevzdal bakalářku, jsem narazil na jednoduchý a pěkný online generátor UML diagramů. Syntaxe je poměrně jednoduchá a pokud bychom chtěli například udělat diagram zobrazený na obrázku v úvodu, stačí napsat toto:

// Cool Class Diagram
[1: top]-1>[2: Kat A]
[1: top]-1>[5: Kat B]
[2: Kat A]-1>>[3: Subkat A]
[2: Kat A]-1>>[4: Subkat B]
[5: Kat B]-1>>[6: Subkat C]
[1: top]-2>>[3: Subkat A]
[1: top]-2>>[4: Subkat B]
[1: top]-2>>[6: Subkat C]
[1: top]-0>>[1: top]
[2: Kat A]-0>>[2: Kat A]
[5: Kat B]-0>>[5: Kat B]
[6: Subkat C]-0>>[6: Subkat C]
[4: Subkat B]-0>>[4: Subkat B]
[3: Subkat A]-0>>[3: Subkat A]

Možností je ale mnohem více, podrobnosti najdete na oficiálních stránkách yUML.me. Vím, že jsem neobjevil Ameriku a že tato aplikace existuje již čtvrtým rokem, ale snad to někomu pomůže a zkrátí trápení při hledání podobných problémů.

Štítky: